OPPDAL: Turen med Børge Brende «Rett opp» på Almannbergjet kommer i ei halv times sending på NRK1 tirsdag 25. august.
Da får vi se «Høyres kronprins» besøke kjente trakter i fjellskrud. Se mer på Rett til topps egne hjemmesider .
Børge Brende har et så nært forhold til Oppdal, at han nevnte bygda ikke mindre enn tre ganger i et portrettintervju med Dagens Næringsliv lørdag 8. august.
Blant annet nevnte han det i forbindelse med at både han og søsteren Urda er oppkalt etter fjell. Hun etter Urdanostind.
– Jeg husker oldemoren vår på Oppdal puttet en gul tikrone i Urdas hånd og så medlidende på henne. «Du med det navnet» var begrunnelsen.
Han nevnte også Oppdal i forbindelse med ting han setter høyest, hyttelivet i Langvelldalen er med og gjør livet bra.
– Heldigvis lever faren min. Han er en skikkelig fiske og hugge ved bestefar som gjerne har med seg guttene våre og vennene deres til hytta i Oppdal, sier Brende til Dagens Næringsliv.
Som statsråd var han konstant i mediene, skriver avisen, og han snakket så mye om Kyoto at han fikk det til å høres ut som det lå på Oppdal.
NRK tirsdag 25. august klokken 19.30.